پسر معمولی

گـ ـفـ ـتـ ـگـ ـو هـ ـا ی مـ ـن بـ ـا خـ ـو د م

افکار پوسيده
نویسنده : شهاب - ساعت ۸:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۱۱/۱٥
 

چند سال پیش که بحران اقتصادی کشورهای جنوب شرق آسیا را فرا گرفت ( کشورهایی مثل اندونزی ، مالزی ، کره و . . . ) یکی از سران این کشورها در مورد کشورش گفت : « تلاشهای پنجاه ساله ی مردم ما در این مدت کوتاه نابود شد ! » ولی جالب بود که بعد از گذر از بحران مذکور کشورهای این منطقه به سرعت راه پیشرفت خود را طی کرده و دیگر برایشان پنجاه سال زمان نیاز نبود تا به جایگاه قبلی باز گردند و امروز می بینیم که این کشورها چگونه روز به روز به پیشرفت هایشان ادامه می دهند .

چنین نمونه هایی را می توانیم باز هم در صد سال گذشته ببینیم ، مثلاً کشورهای اروپایی بعد از جنگ جهانی که بسیاری از امکانات ، تأسیسات و نیروهایشان را از دست دادند بار دیگر و با قدرتی بیشتر کشورهای خود را در مسیر رشد و ترقی قرار دادند و . .

در واقع چنین بحران هایی این کشورها را به نقطه ی صفر باز نگرداند ، شاید امکانات فیزیکی نابود شدند ولی تفکر و نگرشی که باعث قدرت آنها شده بود پا برجا ماند و حتی قدرت گرفت ؛ در دنیای امروز دیگر مواد معدنی و نعمات خدادادی گر چه مؤثرند ولی حرف اول را نمی زنند . تفاوت اصلی کشورهای پیشرفته و در حال توسعه یا بهتر بگوییم عقب مانده چون ما در وجود و یا عدم این طرز تفکر و نگرش است .

باعث بسی تأسف است این تفاوت را می توانیم بارها و بارها در هر روز در محیط اطراف خود ببینیم .

به طور مثال در انتخاب واحد این ترم دانشگاه ما  در حالیکه به نظر می آمد مشکل قدیمی و چندین ساله ی این دانشگاه در این زمینه ( انتخاب واحد دستی ) حل شده است و مانند دانشگاه های دیگر از اینترنت برای این امر استفاده می شود ، در عمل دیدیم اثرات آن تفکر که باعث عقب بودن ما از دنیای پیشرفته ی امروز بوده است به شکل برجسته ، دردناک و مضحکی وجود دارد .

تفکرات پوسیده ی تفکیک جنسی حتی در اینترنت هم دست از سر ما بر نداشت ! در ترم های گذشته با توجه به تراکم افراد در صف های انتخاب واحد کمی قابل توجیه بود که زمان انتخاب واحد دختران و پسران ( خواهران و برادران ! ) متفاوت باشد ولی طبق چه استدلالی در اینترنت هم باید این تفکیک وجود می داشت موضوعی بود که یک ناظر را می خنداند و یک فرد درگیر در این حماقت را تا سر حد جنون عصبانی می کند ! حالا در فضای مجازی چگونه  بدن افراد تماس فیزیکی با هم خواهد داشت و باعث زیر پا گذاشته شدن فرامین مذهبی خواهد شد ، الله اعلم !

البته این رخداد برای خانم ها بسیار مفید ارزیابی می شود چرا که تلافی تمام تضییع حقوقشان در سطح جامعه را بدین شکل از آقایان گرفتند و بهترین کلاس ها و زمان ها را بدست آوردند .

فقط می توان ابراز تأسف کرد .