قـ ـهـ ـر مـ ـا ن خـ ـا کـ ـسـ ـتـ ـر ی ، بـ ـد ر و د !

این روزا چیزی که زیاده ، خبره و اگه غرق شدن تو اخبار ، یا به کلی بی خبری ، دامن آدم رو نگیره ، کنار هم گذاشتن خبر ها ، مثل قطعات یک پازل می تونه باعث بشه به راحتی هر فرد عادی تبدیل به یک تحلیل گر بشه ، و این خودش تو دنیای غیر حرفه ای اینترنت ، صحبت های روزمره بین همکاران ، خانواده و دوستان باعث میشه یک عالمه فکر و تحلیل بیان بشه ، شنیده بشه و رد و بدل بشه و به قول معروف کمک بکنه به تکثر گرایی در جامعه ای که قصد داره حقوق مدنی شو در درجه ی اول بشناسه و بعد از اون روز به روز بیشتر ازش برخوردار بشه .
ما "قهرمان ها" رو دوست داریم ، کتاب ملی مون "شاهنامه" اس با قهرمان هایی که به گفته ی بسیاری بی نظیر ترین اسطوره های تمدن های مختلف هستن . ما عاشق اسطوره ایم و این عشق تو دوران معاصرباعث شده که نتیجه ی تلاش ها و مبارزات به آن چیزی که باید ، نرسیده باشد .
وقتی حرف "بها دادن" برای  رسیدن به هدفی ، آن هم از جنس اهدافی که مورد بحث است ، می شود ، ما عادت داریم زود حرف خون هایی که دادیم ، زندان هایی که رفتیم ، شکنجه هایی که شدیم را پیش بکشیم ؛ غافل از این که همیشه "نقد ِ خود" و "پذیرفتن اشتباه" ، هرچند در ظاهر عملی و آسان تر است ولی وقتی پای عمل می رسد می بینی که تحمل درد اش از زندان و شکنجه و حتی خون دادن بسیار بیشتر است !
نمی دانم وقتش شده یا نه ، که خاکستری باشیم و قهرمان هایمان را خاکستری ببینیم تا بحث ِ "نقد" و "اشتباه" دوباره به صندوقخانه یا انباری انداخته نشود ، یا نه؟
این شانس را داشته ایم در این مدت ، که چند تن از کسانی که پتانسیل "بُت شدن" را داشته اند بارها خود را شکسته اند ، ازین شانس ها معمولاً زود به زود هم سراغ آدم نمیاد (باور نداری همین تاریخ خودمون رو نگاه بنداز) دیگه با ماست که ازین به بعد رو چه طور بسازیم . . .
خلاصه ی کلام ، آقای خاکستری ! یادت به خیر ، این "عاقبت به خیری" که مادر بزرگ ها می گن رو من تازه معناش رو فهمیدم . . .

/ 10 نظر / 25 بازدید
Lily

خدایش بیامرزد که این چنین محبوب رفت. بی سر وصدا و با وقار. بی هاهوی و کولی بازی!

شاه رخ

فکر می کنم نسل ماها دیگه قهرمان پرور نیس من اینو دارم می بینم قهرمانا و ضد قهرمانا مال نسل ÷یش بودن سلام منم به اون خانوم گفتم این اقا شهاب منظورش شما نبودی باشه الان دوباره میرم میگم

خانوم میم

[ناراحت]خاکستری دیدن هم تمرین میخواد شهاب عزیزم

مهربون

سلام بی خودی به شما گیر دادم اومدم دیدم کامنت تون رو . شاهرخ خیلی لطف داشت توضیح داد گفتم که کامنت گذاشتم بعد پشیمون شدم یه لحظه بود مثل شهاب زود گذشت .

سمانه

خاکستری شاید... اما سیاه یا سفید مطلق؟؟!!! نه...

·´¯`·-» eXo†iC «-·´¯`·

عاقیت به خیری! ما اونقدر سرمون تو اخباره که بعضی از قهرمانارو وقت نمیکنیم بهش فکر کنیم وقتی که ازین دنیا میره بیشتر جلب توجه میکنه

امیر

سلام, راستش در کل که خودتم میدونی بات موافقم. اما دوست عزیز وقتی در جبهه ای هستی که طرف مقابلت سیاه ترین افرادش رو بزرگ میکند و بر سرت میکوبد. منو تو هم باید برای تقویت خوردمان و روحیه همراهانمان قهرمان هایمان را جدی بگیریم, از شهیدان راهمان تجلیل کنیم و نگذاریم که خونشان از جوشش بازایستد. این حقی است که آنها بر گردنمان دارند. من اعتقاد دارم که حتی همین اندیشه ظلم سنیزی هم هر کدام از ما را به قهرمانانی بدل کرده است که تا یکسال پیش نبودیم. اما همه اینها که گفتم در شرایطی اینچنینی صادق است و در شرایط عادی, من هم با تو سخت موافقم که این اخلاق عافتی می شود برای جامعه که جمع کردنش کار حضرت فیل است.

پاییــــــــــــــــــــــــــزان

کل یوم من معتقدم آدم سفید وجود نداره ...و یکی از معایب نظام حاکم اسطوره سازیه ...جومونگ که یادته یه دلیلی که همه جذبش میشدند این بود که ضعفهاشم به نمایش گذاشته میشد و نقاط هاشور خورده ش رو هم میتونستی ببینی علاوه بر اون ارزشهای اخلاقی بارزی که درش بروز میکرد ... حالا ما میایم یه نفر رو تماماً سفید یا تماماً سیاه معرفی میکنیم و این خیلی بده ... جیزه [نیشخند] به قول شاعر بلندم میکنی ...زمینم میزنی .... چیکار داری میکنی خدایی [گاوچران]

نمیدونم

سلام معمولی خوبی؟ من تازه نویس نیستم . اولین بارمم نبود که کامنت میزاشتم ولی وقتی از یه وب خوشم میاد نمیدونم براش چی بنویسم اینه که فقط یه گل میزارم برای اینکه بدونه همیشه میخونمش و از وبش خوشم میاد ...( همین یک گل از نظر من کلی حرفه)[لبخند]